Gdy otrzymałam od wydawnictwa „Książnica” propozycję współtworzenia antologii opowiadań inspirowanych II wojną światową, zapytałam, czy jest jakiś motyw, wspólny dla wszystkich autorów, wokół którego ma być osnuta fabuła. Odpowiedź brzmiała: „To, co Pani w sercu gra”. I w tym momencie już wiedziałam, o czym będzie moje opowiadanie, bo od wielu lat noszę w sercu historię harcerzy z Podgórskiego Hufca ZHP i zamiar napisania o nich.

Nie chciałabym używać górnolotnych słów, takich jak bohaterstwo, wierność ideałom czy zdolność do poświęcenia życia dla ojczyzny, ale w przypadku Podgórskiego Roju Szarych Szeregów nie da się ich uniknąć. Nie da się też uniknąć trudnych tematów: zdrady, sprawiedliwej kary i przewrotności losu. Tragedia młodych ludzi i ich rodzin boli nadal, mimo że minęło tyle lat. Staram się powstrzymać od ocen i poprzestać na smutnej refleksji, że nic o sobie nie wiemy, póki nie staniemy sami w obliczu próby.

Cieszę się, że tytuł antologii, choć niebezpośrednio, nawiązuje do harcerzy. W czasie wojny przyjęto w języku konspiracji, że Komenda Główna Szarych Szeregów to „Pasieka”, chorągwie to „ule”, hufce – „roje”, drużyny – „rodziny”, a zastępy nazwano „pszczołami”. Niech pamięć o nich trwa.

Zobacz książkę:

Filtry